ملاقات کردن Dolce & Gabbana پیراهن

ملاقات کردن: Dolce & Gabbana پیراهن شماره شلوار سیاست زندگی تصویر سبک زندگی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تظاهر پول‌های تازه در بورس

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته خود را با جهش چشمگیر ۴۰۹۴ واحدی شاخص کل به آخر رساند تا سریال رکوردشکنی های بازار سهام طی معاملات روزهای اخیر

تظاهر پول‌های تازه در بورس

تظاهر پول های تازه در بورس

عبارات مهم : ایران

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته خود را با جهش چشمگیر ۴۰۹۴ واحدی شاخص کل به آخر رساند تا سریال رکوردشکنی های بازار سهام طی معاملات روزهای اخیر ادامه یابد. فعالان تالار شیشه ای در آستانه رونمایی بسته تازه ارزی دولت با خوش بینی به شناورسازی قیمت دلار در بازار ثانویه به سهام صادرات محور بورس توجه زیادی نشان دادند. این امر ارزش معاملات خرد سهام را به بیش از ۹۴۰ میلیارد تومان رساند و یک رکورد تاریخی از این منظر در معاملات سهام برجا گذاشت.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران روز گذشته با جهش ۴۰۹۴ واحدی مواجه شد و با ثبت ۴ کانال شکنی در یک روز به رکوردهای تازه ای دست یافت. نزدیک شدن به وقت رونمایی از بسته تازه ارزی از سوی دولت با چشم انداز شناورسازی قیمت ارز، عامل تقویت تقاضای سهام طی معاملات این روز به شمار می رود. از این رو محتوای بسته تازه ارزی به دقت از سوی سهامداران رصد می شود و نقش مهمی در تعیین مختصات سهام طی روزهای آتی خواهد داشت.

تظاهر پول‌های تازه در بورس

در عین حال ارزش معاملات خرد سهام نیز دیروز یک رکورد تاریخی به ثبت رساند. ارزش معاملات خرد سهام دیروز بالغ بر ۹۴۰ میلیارد تومان بود. این میزان ارزش معاملات در طول تاریخ بورس سابقه نداشته هست. به نظر می رسد محتوای بسته تازه ارزی بتواند سوخت معاملات سهام در شرایط کنونی باشد با این حال میزان انطباق این بسته با انتظارات فعالان اقتصادی در تعیین مسیر بازارها و بالطبع اقتصاد کشور نقش مهمی ایفا می کند.

تداوم رالی بورس با مُهر ارزی دولت

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته خود را با جهش چشمگیر ۴۰۹۴ واحدی شاخص کل به آخر رساند تا سریال رکوردشکنی های بازار سهام طی معاملات روزهای اخیر

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در روزهای اخیر تحت تاثیر خبر بسته تازه ارزی دولت رکورد شکنی های خیره کننده ای را در کارنامه خود به ثبت رسانده هست. بررسی ها نشان می دهد از روز شنبه هفته گذشته تا کنون شاخص سهام بازدهی بیش از ۱۸ درصدی (معادل حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ واحد) را تجربه کرده هست. جهش خیره کننده قیمت ها طی ۷ روز کاری اخیر نشان می دهد فعالان بازار سهام به این باور رسیده اند که بسته تازه ارزی مبتنی بر شناورسازی ارزهای غیرنفتی هست. البته این رویکرد به سهامداران بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران محدود نمی شود بلکه واکنش‌ها فعالان سایر بازارهای موازی از جمله بازار نقد و آتی سکه و همچنین بازار ارز نیز از خوش بینی نسبت به آزادسازی قیمت دلار به عنوان بااهمیت ترین محور این بسته حکایت دارد. تا کنون شنیده ها از بسته تازه ارزی دولت، آزاد سازی قیمت دلار و تعمیق بازار ثانویه بوده هست. بر این اساس قرار است ارز حاصل از صادرات غیرنفتی در بازار ثانویه عرضه شود. بخش قابل توجهی از صنایع فعال در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در زمینه صادرات محصولات پتروشیمی، فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی و… فعال هستند. از این رو طبیعی بود که خبر آزاد سازی قیمت دلار، بازار سهام را با چنین واکنشی مواجه کند.

روز گذشته اسحاق جهانگیری، معاون اول مدیر جمهوری، از برگزاری جلسه شورای عالی اقتصادی و تصویب بسته ارزی مورد نظر از سوی سران سه قوه خبر داد. بنابر آخرین اخبار نیز مقرر شد عبدالناصر همتی، ریاست تازه بانک مرکزی شامگاه یکشنبه شرح این بسته را به اطلاع عموم برساند. از این رو حالا چشم سهامداران کاملا به بسته ارزی دولت هست. با توجه به اینکه رالی قیمت ها تحت تاثیر انتظارات از آزاد سازی قیمت ارز رخ داده هست، محتوای این بسته در روند آتی سهام تعیین کننده خواهد بود. شنیده ها از عزم دولت جهت از بین بردن حداکثری رانتی حکایت دارد که بیش از سه ماه قیمت دستوری ۴۲۰۰ تومانی دلار آن را تحمیل کرده هست. با این حال تفاوت در محتوای بسته ارزی با محتوای اخباری که اطراف آن شنیده می شود، می تواند تصویر العمل متفاوت بورس بازان را به دنبال داشته باشد. انتظار سهامداران تعیین قیمت توافقی دلار در بازار ثانویه بر اساس عرضه و تقاضا هست. این امر با اثرگذاری شگرف بر سود شرکت های صادرات محور در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران می تواند رالی صعودی قیمت سهام را به دنبال داشته باشد. از این رو بسیاری از کارشناسان معتقدند ادامه رکورد شکنی ها در بازارسهام حالا تنها نیازمند مهر ارزی دولت هست. رکورد شکنی شاخص کل و ارزش معاملات با چشم انداز شناور سازی قیمت ارز کاملا قابل توجیه هست. با این حال اگر سیاست گذار بار دیگر یک قیمت دستوری به بازار ارز و به تبع آن اقتصاد تحمیل کند، اوضاع کاملا متفاوت خواهد شد. فرض کنید دولت قیمت ۶ هزار تومانی را جهت دلار تعیین کند. جذابیت بازار سهام با قیمت ۶ هزار تومانی دلار نیز اوج هست، چراکه با لحاظ چنین نرخی نیز سودآوری شرکت های صادرات محور بورس قابل توجه خواهد بود. ولی در میان مدت بار دیگر سیاست گذار را از اهداف مهم اخیر خود دور نگه می دارد. دقیقا مطابق آنچه بعد از تعیین قیمت ۴۲۰۰ تومانی جهت دلار در روزهای نهایی فروردین ماه رخ داد. تعیین قیمت دستوری بار دیگر بازار ارز و سکه را متلاطم خواهد کرد.

ضمن آنکه رانتی که چند ماه اخیر به مسئله اساسی اقتصاد کشور تبدیل شده است هست، باز هم پابرجا خواهد بود. با تلاطم بازار سکه و ارز باز هم نقدینگی راه بازارهای غیر مولد را پیش خواهد گرفت. در نهایت اهداف و تاکید چند باره سیاست گذار و قصد آن بر تعمیق بازار مولد سهام و هدایت نقدینگی به سوی آن بار دیگر تحت الشعاع قرار می گیرد و از این رو سریال رانت ها در اقتصاد و به خصوص بورس کالا و سفته بازی در بازارهای غیر مولد باز هم تکرار می شود. با وجود اینکه محتوای بسته تازه ارزی همچنان مشخص نیست ولی بیانات مقامات دولتی در یک هفته گذشته نشان می دهد که رویکرد حاکم بر بسته در جهت تقویت عرضه ارز از طریق بازار ثانویه هست. از این رو انتظار می رود رونمایی از این بسته و خبر تعیین قیمت دلار بر اساس عرضه و تقاضا بتواند آرامش نسبی را به بازار ارز و سکه بازگرداند و فرصتی به بورس جهت جبران عقب ماندگی از این بازار ها بدهد.

تظاهر پول‌های تازه در بورس

آینده نگری به جای تبلیغ بورس!

وظیفه شرکت بورس در شرایط کنونی چیست؟ شرکت بورس به عنوان یک نهاد ناظر و اجرایی در معاملات سهام نباید از جذابیت بازار سهام بگوید یا مردم را به ورود به بورس تشویق کند. این عنوان جزو وظایف سیاست گذار نیست. نقدینگی سرگردان در نهایت مقصد خود را می یابد. در شرایط رونق شرکت بورس باید از وقت جهت تعمیق بازار استفاده کند. در شرایط کنونی اوضاع جهت انجام عرضه های اولیه مهیا هست. طی ماه گذشته عرضه اولیه پتروشیمی پارس موفق به جذب نقدینگی قابل توجهی به بازار سهام شد. اگر برنامه عرضه اولیه شرکت های جالب دیگری در دستور کار قرار گیرد، جذب نقدینگی به معاملات سهام بیش از پیش خواهد شد. موضوعی که با نشانه سیاست گذار مبنی بر جذب نقدینگی به بازار سرمایه که نسبت به دیگر بازارها اثرات تورمی کمتری در اقتصاد ایجاد می کند، نیز همخوانی دارد.

استقبال بورس بازان از سهام دلاری

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته خود را با جهش چشمگیر ۴۰۹۴ واحدی شاخص کل به آخر رساند تا سریال رکوردشکنی های بازار سهام طی معاملات روزهای اخیر

معاملات دیروز بازار سهام با جهش قابل توجه شاخص کل در دقایق ابتدایی داد وستدها شروع شد. سهام غالب شرکت های صادرات محور بازار با صف طولانی خرید مواجه شدند و رشد حداکثری قیمت را تجربه کردند. انتظار جهت رونمایی از بسته تازه ارزی وآزادسازی قیمت دلار به عنوان محور مهم آن باعث شد، تقاضای قابل توجهی در معاملات سهام صورت بگیرد. بورس همچنان در انتظار بسته تازه ارزی هست. محتوای شنیده های این اخبار تفاوت چندانی نسبت به روزهای قبل ندارد، ولی گمانه زنی ها در این رابطه احتمال آزادسازی ارز حاصل از صادرات غیرنفتی را زیاد کردن داده هست. این خبر طی معاملات روز یکشنبه سهام زیرمجموعه صنعت پتروشیمی، فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی را تحت تاثیر قرار داد. هر چند در میانه معاملات بعضی شایعات جهت برهه کوتاهی بر حجم عرضه ها افزود، ولی در نهایت بورس بازان با ثبت یک روز خاطره انگیز استقبال خود از اصلاح سیاست های ارزی را استمرار دادند.

از بین صنایع مذکور و اثر پذیر از آزادسازی قیمت ارز، غالب صادرکنندگان صنعت پتروشیمی جهت هفتمین روز متوالی با صف خرید مواجه بودند. صنعت فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی (معدنی) نیز به رغم تجربه فشار عرضه در دو روز معاملاتی پیشین (چهارشنبه هفته گذشته و شنبه هفته جاری)، دیروز همگام با اقبال قابل توجه از سوی سهامداران روبه رو شدند. این امر غالب سهام برجسته زیر مجموعه این صنعت را با رشد تا سقف روزانه قیمت مواجه کرد. فهرست نمادهای موثر در محاسبه شاخص کل نیز تحرکات معامله گران در صنایع مزبور را نشان می دهد. درپایان معاملات دیروز نماد معاملاتی شرکت ها هلدینگ خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی مس ایران، پتروشیمی پارس و معدنی و صنعتی گل گهر در صدر فهرست نمادها با بیشترین تاثیر مثبت در محاسبه شاخص کل قرار گرفتند.

تظاهر پول‌های تازه در بورس

همان طور که اشاره شد، دو صنعت پتروشیمی و فلزات اساسی یکه تاز معاملات دیروز به لحاظ میزان جذب نقدینگی بودند. ارزش معاملات دیروز این دو صنعت حدود ۵۷۰ میلیارد تومان بود که بیش از ۶۰ درصد ارزش معاملات ۹۴۰ میلیارد تومانی را مشمول بر می شود. فولاد مبارکه اصفهان با ارزش معاملات بیش از ۱۲۰ میلیارد تومانی و پتروشیمی پارس با داد وستد حدود ۱۰۰ میلیارد تومانی صدر نشین جدول نمادها با بیشترین ارزش معاملات شدند. گردش ۷۰ میلیارد تومان پول در ملی مس کشور عزیزمان ایران نیز این نماد را در رتبه سوم جدول مزبور قرار داد. دیروز شاخص صنعت محصولات شیمیایی (پتروشیمی) با رشد حدود ۸/ ۴ درصدی مواجه شد. فلزات اساسی نیز با زیاد کردن حدود ۵/ ۴ درصدی شاخص به معاملات خود آخر داد.

چه خبر از دیگر گروه ها

رصد اوضاع صنایع بورسی طی روز گذشته نشان می دهد، ۱۷ صنعت با رشد شاخص و ۱۸ گروه نیز با افت شاخص مواجه بوده اند. صنعت تامین آب و برق و گاز با جهش حدود ۵ درصدی شاخص پیشتاز صنایع مثبت بود. در برابر گروه محصولات چوبی قعر نشین جدول دیروز بازدهی صنایع، زیان حدود ۴ درصدی را به سهامداران خود تحمیل کرد. شاخص گروه ماشین دیروز با رشد ۵/ ۰ درصدی مواجه شد. هر چند دیروز ضعف معاملاتی در سهام گروه خودرویی محسوس بود، با این حال خودروسازان توانستند در برابر افت ملموس قیمت مقاومت کنند. چشم انداز شناور سازی ارز، عامل فشار بر سهام این صنعت به شمار می رود. در عین حال، جذابیت های تکنیکالی و اصلاح اخیر قیمت ها در این گروه دیروز باعث رشد نسبی قیمت سهام سایپا و پارس ماشین شده است هست. دیگر گروه های کوچک بازار، از جمله قندی ها که روز شنبه با رشد دسته جمعی قیمت همراه شدند، دیروز با فشار عرضه مواجه شدند و با افت قیمت به کار خود آخر دادند.

رصد عوض کردن مالکیت سهام

دیروز جهت هفتمین روز متوالی عوض کردن مالکیت سهام به نفع سهامداران خرد بازار رقم خورد. بررسی های «دنیای اقتصاد» نشان می دهد، در آخر معاملات دیروز بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان نقدینگی از سبد سهام معامله گران حقوقی به پرتفوی سهامداران خرد انتقال یافت. این میزان عوض کردن مالکیت به نفع سهامداران خرد از ۴ تیر ماه امسال تا کنون بی سابقه بوده است ( در این بررسی ها ارزش معاملات عرضه اولیه پارس در روز ۲۷ تیر ماه در نظر گرفته نشده است). بیشترین خرید سهامداران حقیقی در معاملات دیروز به ترتیب به صنعت فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و فرآورده های نفتی تخصیص داده شده است داشت. خالص خرید سهامداران خرد در این سه صنعت بالغ بر ۷۳ میلیارد تومان بود. در برابر صنایع سیمان، قند وشکر و محصولات فلزی زیاد مورد اقبال سهامداران عمده قرار گرفتند. در بحث عوض کردن مالکیت از منظر نماد، فولاد مبارکه اصفهان،پتروشیمی فجر و ملی مس کشور عزیزمان ایران با بیشترین خالص خرید سهامداران خرد مواجه شدند. در برابر سهام پتروشیمی پارس، فولاد خوزستان و پتروشیمی ایرانیان مورد اقبال سهامداران حقوقی قرار گرفتند.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | ایرانی | ایرانیان | پتروشیمی | روز گذشته | پتروشیمی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

تظاهر پول‌های تازه در بورس

تظاهر پول‌های تازه در بورس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz